Najlepšie vývozne artikle extraligy

Autor: Michal Lobodáš | 17.4.2012 o 14:27 | Karma článku: 3,78 | Prečítané:  584x

Apríl, mesiac bláznov, je medzi hokejovými fanúšikmi určite najobľúbenejší. V domácej lige vrcholia boje o titul šampióna medzi Košicami a Slovanom a reprezentačný tréner Vůjtek sa snaží zložiť čo najsilnejšie mužstvo na blížiaci sa šampionát, na ktorom by sa po roku opäť mohli predstaviť aj hráči z našej extraligy. Zároveň je to aj čas pre skautov a pozorovateľov z iných klubov a líg, ktorí práve v týchto vypätých zápasoch vrcholiacej sezóny najlepšie uvidia herný potenciál vyhliadnutých posíl. A vyberať je určite z čoho aj u nás.  

Vladimír DraveckýVladimír Draveckýwww.hokejportal.net

Slovenská extraliga dokáže každoročne vyprodukovať niekoľko schopných hráčov, ktorí sa dokážu presadiť aj v silnejšej lige, hlavne u našich západných susedov. Niektorí ešte hrajú ligové finále, ďalší bojujú o miestenku na majstrovstvá sveta, zvyšní už majú po sezóne. Potešiteľné je, že potenciál zaujať zahraničné kluby majú mladí, talentovaní hráči z projektu slovenskej dvadsiatky, ktorí sa výrazne presadzujú vo svojich materských kluboch (Sýkora, Štajnoch, Hudáček). V druhom prípade sú to už skúsenejší hráči, niektorí i s medzinárodnými skúsenosťami, ktorým návrat na domáce klziská pomohol k získaniu starej formy (Dravecký, Švarný). Hráčov schopných presadiť sa je určite viacej, tu je len prehľad 10 najzaujímavejších hráčov pre zahraničné kluby:

1. Vladimír Dravecký (26 r., útočník, HC Košice) - košický krídelník to v zahraničí už dvakrát skúšal. Prvýkrát to bolo v roku 2007, keď sa dva roky neúspešne prebíjal do kádra Los Angeles Kings a druhýkrát v sezóne 2010/11, ktorú začínal spolu s ďalšími krajanmi v Jugre Chanty-Mansijsk v KHL. Ani tu mu to, podobne ako ostatným Slovákom Zagrapanovi a Bulíkovi, nevyšlo a tak sa aj po druhýkrát vrátil do rodných Košíc, ktorým odvádza veľmi cenné služby.  Dravecký je rýchly útočník, ktorý vyniká v práci s pukom a v defenzívnej činnosti. Nesmierne užitočný pre mužstvo je hlavne v play-off zápasoch, kde podáva svoje najlepšie výkony. V tejto sezóne prvýkrát v kariére prekonal hranicu 30 gólov. Celkovo si zatiaľ pripísal v 69 zápasoch 32 gólov, 22 asistencií a 47 plusových bodov a z osobného hľadiska je toto jeho najvydarenejší ročník, ktorý by rád ozdobil majstrovským titulom i účasťou na majstrovstvách sveta, podobne ako v roku 2010. To by mu mohlo pomôcť k prestupu do lepšej ligy.

2. Michel Miklík (29 r., útočník, HC Košice) - aj druhé miesto v rebríčku patrí útočníkovi železiarov. Odchovanec tradičnej liahne talentov z Liptovského Mikuláša obliekal v extralige aj dresy Žiliny a Trenčína, ale najviac mu to svedčí v tom košickom. Na medzinárodnej úrovni je to síce zatiaľ neznámy hráč, ale jeho kanonierske schopnosti v tomto ročníku neušli pozornosti nielen pána Vůjteka, ale i zahraničných klubov. Aj keď minuloročný nástrel (37 gólov) už asi nezopakuje (28 gólov, celkovo 46 bodov v 69 zápasoch v extralige), plusom je určite jeho 7 bodov v 7 zápasoch v reprezentačnom drese. Pre 29-ročného Miklíka je to asi jedna z posledných šancí na kvalitný a úspešný zahraničný angažmán.

3. Ján Sýkora (21 r., útočník, HC ´05 Banská Bystrica) -napriek svojmu nízkemu veku  dáva o sebe vedieť už štyri sezóny. Dôvodom je hlavne jeho kreativita v zakončení hraničiaca s hokejovou drzosťou. Mladík sa naposledy predviedol krásnym nájazdom a lá Demitra v prípravnom zápase s Ruskom v Jarosľavli. Sýkora je talentovaný krídelník, ktorého najväčším mínusom je slabšia stabilita výkonov i fyzický fond. Niekoľko kilogramov svalovej hmoty by mu umožnilo ešte viac sa pohrávať s robustnými obrancami súpera. V minulej sezóne dokázal nastrieľať 20 gólov, čo sa mu v drese Bystrice tento rok nepodarilo zopakovať hlavne kvôli zraneniu. Celkovo odohral len 33 zápasov, v ktorých si pripísal 13 gólov a 10 asistencií. Svoj talent preukázal v dvojzápase s Dánskom, kde patril k našim najlepším hráčom a jeho meno si určite zapísal nejeden pozorovateľ.

4. Martin Štajnoch (21 r., obranca, HC Slovan Bratislava) - bratislavský obranca konečne ukazuje, čo sa v ňom skrýva. Prvýkrát na seba Štajnoch upozornil v sezóne 2008-09, keď si v tíme HK Orange pripísal na obrancu veľmi slušných 9 bodov v 27 zápasoch. Bol členom úspešného juniorského mužstva, ktoré si vybojovalo na šampionáte dvadsiatok skvelé štvrté miesto.  Potom však jeho kariéru viackrát spomalili zranenia, ktorým sa nevyhol ani v tejto sezóne. V play-off však ukazuje, že pri prípadnej účasti Slovana v KHL môže hrať významnú úlohu. Hrá dôrazne a šikovne v obrane, rozumne využíva hokejku na vypichnutie puku protihráčom a predovšetkým je skvelý v presilovkách, kde rozumne rozohráva puky a hlavne nekompromisne páli na bránku. Počas jednej presilovky je schopný vyslať aj štyri strely na súperovho brankára a v tejto sezóne mu konečne začali padať puky aj do bránky. Celkovo zaznamenal 10 gólov a 9 asistencií v 55 zápasoch (z toho v play-off bilancia 4+3 v 13 zápasoch). Jeho prípadný zahraničný angažmán však prichádza do úvahy, len ak sa Slovan nedostane do KHL. Jeho účasť je však v tejto chvíli takmer istá.

5. Ivan Švarný (27 r., obranca, HC Slovan Bratislava) - Štajnochov presilovkový parťák na modrej. Švarný je podobný prípad ako Dravecký. Najskôr sa skúšal presadiť v zámorí, kde však nedokázal zaujať predstaviteľov niektorého klubu z NHL. Po návrate domov sa stal na dva roky oporou rodnej Nitry, odkiaľ putoval do Čiech, kde si pripísal štyri solídne sezóny a bol veľkou oporou Litvínova. Pred sezónou 2011-12 ho zlanáril do svojich služieb bratislavský Slovan a tento trejd sa ukázal výhodný pre oboch. Zo Švarného sa stala opora belasých a možno najlepší obranca v lige. Štatisticky prežil najlepší ročník kariéry. V 66 zápasoch dokázal 12-krát skórovať a pripísal si 26 asistencií. Výrazná je jeho štatistika v play-off - 9 bodov v 12 zápasoch. Výborná je aj jeho bilancia v presilových hrách - 8+13. Vo finálovej sérii je zatiaľ so Štajnochom najproduktívnejším obrancom. Keď si k tomu prirátame spoľahlivú a tvrdú defenzívnu hru (Švarný váži 95 kg) a 4 reprezentačné štarty, z tohto beka sa stáva žiadaný artikel na hokejovom trhu. Minimálne jeden z dua Švarný - Štajnoch má reálnu šancu dostať sa aj do kádra pre MS. Zahraničný prestup je však taktiež vďaka plánovej účasti klubu v KHL takmer vylúčený.

6. Patrik Lušňák (23 r., útočník, HK 36 Skalica) - tento piešťanský odchovanec schopný hrať na krídle aj na pozícii centra prežil prelomovú sezónu. Po niekoľkých rokoch v zámorských juniorkách či paberkovaní v českej extralige našiel svoje miesto na Záhorí po boku legendárneho Žigmunda Pálffyho. V tomto ročníku sa Lušňák ukázal ako dobrý žiak a predviedol, čo sa naučil v predchádzajúcich dvoch sezónach. Mladý útočník zaznamenal 28 gólov a na 19 prihral v celkovo 61 súťažných zápasoch. Svojimi výkonmi si počas sezóny vybojoval miesto v reprezentácii a v kádri sa drží aj v príprave pred majstrovstvami sveta. Jeho hlavnými zbraňami sú rýchlosť a pohotovosť v zakončení. Lušňák patrí k hráčom, ktorým by mohla patriť budúcnosť v reprezentačnom drese. Otázkou je, ako by sa dokázal presadiť v niektorej z kvalitnejších líg. Možno to uvidíme už v budúcej sezóne.

7. Marek Ďaloga (23 r., obranca, HKm Zvolen) - bývalý Štajnochov spoluhráč z úspešnej dvadsiatky bol v tejto sezóne najlepším obrancom Zvolenčanov. Výrazne mu pomohlo pôsobenie v projekte dvadsiatky i hosťovanie v Spišskej Novej Vsi. Posledné dva roky je veľkou oporou HKm a kandidátom na reprezentačný dres, ktorý si v tejto sezóne obliekol dvakrát. Nebyť zranenia v play-off, pravdepodobne by zabojoval aj o nomináciu na svetový šampionát. Ďaloga je spoľahlivý obranca schopný podporiť aj útok a jeho kvality si určite všimli aj v zahraničí, napr. v českej lige, kde by mohol nasledovať kroky svojho minuloročného spoluhráča Valacha.

8. Marcel Haščák (25 r., útočník, HC Košice) - ďalší východniar, ktorý zaujal na klubovej i reprezentačnej úrovni. Rodený Popradčan oblieka dres Košíc druhú sezónu a patrí k oporám. Haščák hrá dynamický hokej, je ho plný ľad a je schopný strelec, ktorý často páli aj z prekvapujúcich pozícií. Zranenia mu nedovolili odohrať posledné dve sezóny plné a limitujú ho aj v tohtoročnom play-off. Napriek tomu prežíva Haščák jednu z najlepších sezón. V 55 zápasoch si pripísal 21 gólov a pridal 16 asistencií. Síce už nevyrovná svoje maximum zo sezóny 2007-2008, keď si v drese Popradu pripísal celkovo 43 bodov, ale náplasťou mu môže byť úspešné účinkovanie v reprezentačnom drese. Haščák je v ideálnom veku na to, aby sa presadil v kvalitnejšej európskej lige.

9. Branislav Konrád (24 r., brankár, HC Slovan Bratislava) - bratislavská brankárska jednotka je asi najlepším slovenským brankárom v extralige. Napriek tomu vedenie Slovana počas sezóny špekulovalo a chcelo priviesť skúsenejšieho brankára. Konrád však vo finálovej sérii naplno ukazuje svoje kvality. Počas celej sezóny, ale i finále si udržiava takmer 93 % -nú úspešnosť zásahov, čo je veľmi kvalitné číslo. Mladý brankár má už dostatok skúseností. Chytal na juniorských šampionátoch, ako tretí brankár bol aj na majstrovstvách sveta v roku 2007. Konrád bol vtedy ligovým nováčikom. V drese Nitry sa objavil až v závere sezóny a zažiaril ako kométa. V posledných deviatich zápasoch základnej časti si udržal 93 % - nú úspešnosť zákrokov. O rok sa už sťahoval do Bratislavy, kde sa najskôr priúčal pri skvelom Hovim, po ktorom prebral post jednotky. Konrád patrí k talentovaným slovenským brankárom (spolu s Hudáčekom či Janusom) a mohol by nasledovať kroky Júliusa Hudáčka s ktorým bojoval o post najlepšieho ligového brankára a ktorý prežil úspešnú sezónu v zahraničí. Je totiž otázne, ako si Slovan zariadi brankársky post v budúcej sezóne. Konrád by si však určite zaslúžil šancu ako jeho jednotka. Veď ani Jánovi Lacovi mnoho ľudí neverilo, že sa v KHL presadí.

10. Libor Hudáček (21 r., útočník, HC Slovan Bratislava) - mladý center, ktorý sa presunul na krídlo prvého útoku belasých je ďalším z možných budúcich ťahúnov národného tímu. Nevysoký útočník je veľmi technicky zdatný a už v mladom veku je skvelým tvorcom hry. Do Slovana prišiel po úspešnom pôsobení v Spišskej Novej Vsi a v projekte HK Orange. V belasom drese prežíva zatiaľ najlepšiu sezónu, ktorú podčiarkuje hlavne skvelými výkonmi v play-off po boku skúsených harcovníkov Šatana a Lipianskeho. Do štatistík si pripísal 33 bodov v 50 zápasoch základnej časti a ďalších 13 bodov zatiaľ pridal v 14 zápasoch vyraďovacej časti. Za zmienku určite stojí aj 37 plusových bodov. Jeho kreativita, rýchlosť a schopnosť zahrať na viacerých postoch ho môžu posunúť do lepšej ligy, alebo mu vybojovať stabilnú pozíciu v mužstve Slovana v KHL.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Ani jeden zo záujemcov neponúka za košickú huť cenu, ktorá by zodpovedala predstavám U. S. Steelu. Predaj nateraz nebol uzatvorený.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.

DOMOV

Päť podnetov, Harabin trestom stále uniká

Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.


Už ste čítali?