Najlepšie vývozne artikle extraligy

Autor: Michal Lobodáš | 17.4.2012 o 14:27 | Karma článku: 3,78 | Prečítané:  597x

Apríl, mesiac bláznov, je medzi hokejovými fanúšikmi určite najobľúbenejší. V domácej lige vrcholia boje o titul šampióna medzi Košicami a Slovanom a reprezentačný tréner Vůjtek sa snaží zložiť čo najsilnejšie mužstvo na blížiaci sa šampionát, na ktorom by sa po roku opäť mohli predstaviť aj hráči z našej extraligy. Zároveň je to aj čas pre skautov a pozorovateľov z iných klubov a líg, ktorí práve v týchto vypätých zápasoch vrcholiacej sezóny najlepšie uvidia herný potenciál vyhliadnutých posíl. A vyberať je určite z čoho aj u nás.  

Vladimír DraveckýVladimír Draveckýwww.hokejportal.net

Slovenská extraliga dokáže každoročne vyprodukovať niekoľko schopných hráčov, ktorí sa dokážu presadiť aj v silnejšej lige, hlavne u našich západných susedov. Niektorí ešte hrajú ligové finále, ďalší bojujú o miestenku na majstrovstvá sveta, zvyšní už majú po sezóne. Potešiteľné je, že potenciál zaujať zahraničné kluby majú mladí, talentovaní hráči z projektu slovenskej dvadsiatky, ktorí sa výrazne presadzujú vo svojich materských kluboch (Sýkora, Štajnoch, Hudáček). V druhom prípade sú to už skúsenejší hráči, niektorí i s medzinárodnými skúsenosťami, ktorým návrat na domáce klziská pomohol k získaniu starej formy (Dravecký, Švarný). Hráčov schopných presadiť sa je určite viacej, tu je len prehľad 10 najzaujímavejších hráčov pre zahraničné kluby:

1. Vladimír Dravecký (26 r., útočník, HC Košice) - košický krídelník to v zahraničí už dvakrát skúšal. Prvýkrát to bolo v roku 2007, keď sa dva roky neúspešne prebíjal do kádra Los Angeles Kings a druhýkrát v sezóne 2010/11, ktorú začínal spolu s ďalšími krajanmi v Jugre Chanty-Mansijsk v KHL. Ani tu mu to, podobne ako ostatným Slovákom Zagrapanovi a Bulíkovi, nevyšlo a tak sa aj po druhýkrát vrátil do rodných Košíc, ktorým odvádza veľmi cenné služby.  Dravecký je rýchly útočník, ktorý vyniká v práci s pukom a v defenzívnej činnosti. Nesmierne užitočný pre mužstvo je hlavne v play-off zápasoch, kde podáva svoje najlepšie výkony. V tejto sezóne prvýkrát v kariére prekonal hranicu 30 gólov. Celkovo si zatiaľ pripísal v 69 zápasoch 32 gólov, 22 asistencií a 47 plusových bodov a z osobného hľadiska je toto jeho najvydarenejší ročník, ktorý by rád ozdobil majstrovským titulom i účasťou na majstrovstvách sveta, podobne ako v roku 2010. To by mu mohlo pomôcť k prestupu do lepšej ligy.

2. Michel Miklík (29 r., útočník, HC Košice) - aj druhé miesto v rebríčku patrí útočníkovi železiarov. Odchovanec tradičnej liahne talentov z Liptovského Mikuláša obliekal v extralige aj dresy Žiliny a Trenčína, ale najviac mu to svedčí v tom košickom. Na medzinárodnej úrovni je to síce zatiaľ neznámy hráč, ale jeho kanonierske schopnosti v tomto ročníku neušli pozornosti nielen pána Vůjteka, ale i zahraničných klubov. Aj keď minuloročný nástrel (37 gólov) už asi nezopakuje (28 gólov, celkovo 46 bodov v 69 zápasoch v extralige), plusom je určite jeho 7 bodov v 7 zápasoch v reprezentačnom drese. Pre 29-ročného Miklíka je to asi jedna z posledných šancí na kvalitný a úspešný zahraničný angažmán.

3. Ján Sýkora (21 r., útočník, HC ´05 Banská Bystrica) -napriek svojmu nízkemu veku  dáva o sebe vedieť už štyri sezóny. Dôvodom je hlavne jeho kreativita v zakončení hraničiaca s hokejovou drzosťou. Mladík sa naposledy predviedol krásnym nájazdom a lá Demitra v prípravnom zápase s Ruskom v Jarosľavli. Sýkora je talentovaný krídelník, ktorého najväčším mínusom je slabšia stabilita výkonov i fyzický fond. Niekoľko kilogramov svalovej hmoty by mu umožnilo ešte viac sa pohrávať s robustnými obrancami súpera. V minulej sezóne dokázal nastrieľať 20 gólov, čo sa mu v drese Bystrice tento rok nepodarilo zopakovať hlavne kvôli zraneniu. Celkovo odohral len 33 zápasov, v ktorých si pripísal 13 gólov a 10 asistencií. Svoj talent preukázal v dvojzápase s Dánskom, kde patril k našim najlepším hráčom a jeho meno si určite zapísal nejeden pozorovateľ.

4. Martin Štajnoch (21 r., obranca, HC Slovan Bratislava) - bratislavský obranca konečne ukazuje, čo sa v ňom skrýva. Prvýkrát na seba Štajnoch upozornil v sezóne 2008-09, keď si v tíme HK Orange pripísal na obrancu veľmi slušných 9 bodov v 27 zápasoch. Bol členom úspešného juniorského mužstva, ktoré si vybojovalo na šampionáte dvadsiatok skvelé štvrté miesto.  Potom však jeho kariéru viackrát spomalili zranenia, ktorým sa nevyhol ani v tejto sezóne. V play-off však ukazuje, že pri prípadnej účasti Slovana v KHL môže hrať významnú úlohu. Hrá dôrazne a šikovne v obrane, rozumne využíva hokejku na vypichnutie puku protihráčom a predovšetkým je skvelý v presilovkách, kde rozumne rozohráva puky a hlavne nekompromisne páli na bránku. Počas jednej presilovky je schopný vyslať aj štyri strely na súperovho brankára a v tejto sezóne mu konečne začali padať puky aj do bránky. Celkovo zaznamenal 10 gólov a 9 asistencií v 55 zápasoch (z toho v play-off bilancia 4+3 v 13 zápasoch). Jeho prípadný zahraničný angažmán však prichádza do úvahy, len ak sa Slovan nedostane do KHL. Jeho účasť je však v tejto chvíli takmer istá.

5. Ivan Švarný (27 r., obranca, HC Slovan Bratislava) - Štajnochov presilovkový parťák na modrej. Švarný je podobný prípad ako Dravecký. Najskôr sa skúšal presadiť v zámorí, kde však nedokázal zaujať predstaviteľov niektorého klubu z NHL. Po návrate domov sa stal na dva roky oporou rodnej Nitry, odkiaľ putoval do Čiech, kde si pripísal štyri solídne sezóny a bol veľkou oporou Litvínova. Pred sezónou 2011-12 ho zlanáril do svojich služieb bratislavský Slovan a tento trejd sa ukázal výhodný pre oboch. Zo Švarného sa stala opora belasých a možno najlepší obranca v lige. Štatisticky prežil najlepší ročník kariéry. V 66 zápasoch dokázal 12-krát skórovať a pripísal si 26 asistencií. Výrazná je jeho štatistika v play-off - 9 bodov v 12 zápasoch. Výborná je aj jeho bilancia v presilových hrách - 8+13. Vo finálovej sérii je zatiaľ so Štajnochom najproduktívnejším obrancom. Keď si k tomu prirátame spoľahlivú a tvrdú defenzívnu hru (Švarný váži 95 kg) a 4 reprezentačné štarty, z tohto beka sa stáva žiadaný artikel na hokejovom trhu. Minimálne jeden z dua Švarný - Štajnoch má reálnu šancu dostať sa aj do kádra pre MS. Zahraničný prestup je však taktiež vďaka plánovej účasti klubu v KHL takmer vylúčený.

6. Patrik Lušňák (23 r., útočník, HK 36 Skalica) - tento piešťanský odchovanec schopný hrať na krídle aj na pozícii centra prežil prelomovú sezónu. Po niekoľkých rokoch v zámorských juniorkách či paberkovaní v českej extralige našiel svoje miesto na Záhorí po boku legendárneho Žigmunda Pálffyho. V tomto ročníku sa Lušňák ukázal ako dobrý žiak a predviedol, čo sa naučil v predchádzajúcich dvoch sezónach. Mladý útočník zaznamenal 28 gólov a na 19 prihral v celkovo 61 súťažných zápasoch. Svojimi výkonmi si počas sezóny vybojoval miesto v reprezentácii a v kádri sa drží aj v príprave pred majstrovstvami sveta. Jeho hlavnými zbraňami sú rýchlosť a pohotovosť v zakončení. Lušňák patrí k hráčom, ktorým by mohla patriť budúcnosť v reprezentačnom drese. Otázkou je, ako by sa dokázal presadiť v niektorej z kvalitnejších líg. Možno to uvidíme už v budúcej sezóne.

7. Marek Ďaloga (23 r., obranca, HKm Zvolen) - bývalý Štajnochov spoluhráč z úspešnej dvadsiatky bol v tejto sezóne najlepším obrancom Zvolenčanov. Výrazne mu pomohlo pôsobenie v projekte dvadsiatky i hosťovanie v Spišskej Novej Vsi. Posledné dva roky je veľkou oporou HKm a kandidátom na reprezentačný dres, ktorý si v tejto sezóne obliekol dvakrát. Nebyť zranenia v play-off, pravdepodobne by zabojoval aj o nomináciu na svetový šampionát. Ďaloga je spoľahlivý obranca schopný podporiť aj útok a jeho kvality si určite všimli aj v zahraničí, napr. v českej lige, kde by mohol nasledovať kroky svojho minuloročného spoluhráča Valacha.

8. Marcel Haščák (25 r., útočník, HC Košice) - ďalší východniar, ktorý zaujal na klubovej i reprezentačnej úrovni. Rodený Popradčan oblieka dres Košíc druhú sezónu a patrí k oporám. Haščák hrá dynamický hokej, je ho plný ľad a je schopný strelec, ktorý často páli aj z prekvapujúcich pozícií. Zranenia mu nedovolili odohrať posledné dve sezóny plné a limitujú ho aj v tohtoročnom play-off. Napriek tomu prežíva Haščák jednu z najlepších sezón. V 55 zápasoch si pripísal 21 gólov a pridal 16 asistencií. Síce už nevyrovná svoje maximum zo sezóny 2007-2008, keď si v drese Popradu pripísal celkovo 43 bodov, ale náplasťou mu môže byť úspešné účinkovanie v reprezentačnom drese. Haščák je v ideálnom veku na to, aby sa presadil v kvalitnejšej európskej lige.

9. Branislav Konrád (24 r., brankár, HC Slovan Bratislava) - bratislavská brankárska jednotka je asi najlepším slovenským brankárom v extralige. Napriek tomu vedenie Slovana počas sezóny špekulovalo a chcelo priviesť skúsenejšieho brankára. Konrád však vo finálovej sérii naplno ukazuje svoje kvality. Počas celej sezóny, ale i finále si udržiava takmer 93 % -nú úspešnosť zásahov, čo je veľmi kvalitné číslo. Mladý brankár má už dostatok skúseností. Chytal na juniorských šampionátoch, ako tretí brankár bol aj na majstrovstvách sveta v roku 2007. Konrád bol vtedy ligovým nováčikom. V drese Nitry sa objavil až v závere sezóny a zažiaril ako kométa. V posledných deviatich zápasoch základnej časti si udržal 93 % - nú úspešnosť zákrokov. O rok sa už sťahoval do Bratislavy, kde sa najskôr priúčal pri skvelom Hovim, po ktorom prebral post jednotky. Konrád patrí k talentovaným slovenským brankárom (spolu s Hudáčekom či Janusom) a mohol by nasledovať kroky Júliusa Hudáčka s ktorým bojoval o post najlepšieho ligového brankára a ktorý prežil úspešnú sezónu v zahraničí. Je totiž otázne, ako si Slovan zariadi brankársky post v budúcej sezóne. Konrád by si však určite zaslúžil šancu ako jeho jednotka. Veď ani Jánovi Lacovi mnoho ľudí neverilo, že sa v KHL presadí.

10. Libor Hudáček (21 r., útočník, HC Slovan Bratislava) - mladý center, ktorý sa presunul na krídlo prvého útoku belasých je ďalším z možných budúcich ťahúnov národného tímu. Nevysoký útočník je veľmi technicky zdatný a už v mladom veku je skvelým tvorcom hry. Do Slovana prišiel po úspešnom pôsobení v Spišskej Novej Vsi a v projekte HK Orange. V belasom drese prežíva zatiaľ najlepšiu sezónu, ktorú podčiarkuje hlavne skvelými výkonmi v play-off po boku skúsených harcovníkov Šatana a Lipianskeho. Do štatistík si pripísal 33 bodov v 50 zápasoch základnej časti a ďalších 13 bodov zatiaľ pridal v 14 zápasoch vyraďovacej časti. Za zmienku určite stojí aj 37 plusových bodov. Jeho kreativita, rýchlosť a schopnosť zahrať na viacerých postoch ho môžu posunúť do lepšej ligy, alebo mu vybojovať stabilnú pozíciu v mužstve Slovana v KHL.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

SVET

Zomrela dedička L'Oréalu, najbohatšia žena sveta

Zásluhy Liliane Bettencourtovej sa ocitli v tieni afér.


Už ste čítali?